Jak odwołać się od przyjętego mandatu drogowego?
Każdy, kto uważa, że niesłusznie otrzymał mandat drogowy, ma prawo odwołania się za pomocą nadzwyczajnego środka zaskarżenia, który umożliwia uchylenie przyjętego mandatu. W poniższym artykule wyjaśniamy kiedy i jak możesz odwołać się od mandatu.
Kto i kiedy może odwołać się od mandatu?
Głównym warunkiem, który należy spełnić, by móc odwołać się od mandatu, jest przede wszystkim przyjęcie oraz zapłacenie mandatu, jak również przekonanie, że decyzja wręczającego była niesłuszna. Trzeba mieć również ukończone 17 lat. W przeciwnym wypadku to rodzic lub opiekun prawny może odwołać się od mandatu.
Istnieją też określone zasady, kiedy można odwołać się od mandatu.
- Po pierwsze, jeśli otrzyma się go za działanie, które nie było wykroczeniem. Czyli jeśli powód wręczenia mandatu nie jest poparty konkretnymi przepisami. Dotyczy to również sytuacji, gdy np. określona czynność była uznawana za wykroczenie do 31 lipca, a mandat został wystawiony 1 sierpnia.
- Od mandatu można również odwołać się w sytuacji, gdy został on wystawiony za działanie, za które może ukarać tylko sąd, a grozi za nie np. areszt a nie mandat.
- Kolejnym powodem jest wyższy cel popełnienia wykroczenia. Dotyczy to sytuacji, gdy np. parkujemy samochód w niedozwolonym miejscu po to, by uratować czyjeś życie.
- Argumentem do odwołania może być również choroba psychiczna, upośledzenie umysłowe lub inne zakłócenie czynności psychicznych.
Należy pamiętać, że można odwołać się od mandatu jedynie w ciągu 7 dni od jego przyjęcia.
Jak odwołać się od mandatu drogowego?
Nie istnieje oficjalny wzór wniosku o odwołanie się od mandatu, dlatego należy napisać go samemu. Taki dokument musi zawierać:
- imię i nazwisko wnioskującego,
- numer PESEL,
- miejsce zamieszkania,
- serię i numer mandatu,
- opis całego zdarzenia i okoliczności, które wyjaśnią, dlaczego mandat powinno się uchylić.
Napisany wniosek o odwołanie od mandatu należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla terenu, na którym wystawiono mandat. Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, należy zanieść wniosek do biura podawczego sądu. Drugim sposobem jest wysłanie go pocztą (listem poleconym) na adres sądu (o dochowaniu terminu decyduje stempel pocztowy). Po złożeniu wniosku należy czekać na odpowiedź sądu, będzie ona miała formę listowną. Znajdzie się w niej informacja o dacie posiedzenia. Przeprowadzenie postępowania w sądzie jest bezpłatne.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2013 r. poz. 395 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2002 r. w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz. U. Nr 20 z 2002 r., poz. 201 z późn. zm.)
Źródło: www.gov.pl