Podrobienie podpisu – co grozi, jak udowodnić sfałszowanie podpisu?
Regularnie podpisujemy umowy, pisma urzędowe i inne ważne dokumenty. To nieodłączny element naszego codziennego życia. To podstawowa forma potwierdzenia naszej tożsamości i zgody na treść dokumentu, ale również coś bardzo indywidualnego, charakterystycznego wyłącznie dla jednej osoby, a sam podpis można porównać do odcisku palca. Podrobienie podpisu to z kolei naruszenie prawa, które może mieć poważne konsekwencje w Polsce.
Co grozi za podrobienie podpisu?
Podrobienie podpisu to działanie polegające na celowym i nielegalnym stworzeniu lub naśladowaniu czyjegoś podpisu w celu oszustwa lub zysku. Polskie prawo jasno określa, że sfałszowanie podpisu to przestępstwo i reguluje je przede wszystkim Art. 270 Kodeksu karnego.
Art. 270 Kodeksu karnego
§1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, zaopatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.
§2 a. W przypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Podrobienie podpisu – jak udowodnić?
Podrobienie podpisu można udowodnić przede wszystkim zwracając się o pomoc do grafologa. Podpis podejrzany o sfałszowanie poddaje się analizie. Najczęściej grafolog wykorzystuje do tego mikroskop działający przy pomocy światła ultrafioletowego lub podczerwieni. Ustala on również wszystkie charakterystyczne cechy, które występują w piśmie oryginalnym i sprawdza, czy znalazły się w podpisie uznanym za podrobiony. Samą sprawę należy również zgłosić do prokuratury i zeznawać w charakterze świadka. Jeśli posiadamy oryginał dokumentu, wiele to ułatwi.
Sfałszowanie podpisu – jak uniknąć i reagować?
Aby nie paść ofiarą oszustów i nie pozwolić, by doścignęły nas konsekwencje podrobienia przez kogoś naszego podpisu, warto zachować ostrożność. Należy monitorować swoje konta bankowe i regularnie sprawdzać wyciągi, by wykryć ewentualne nieprawidłowości. Nie zawsze jednak będziemy w stanie temu zapobiec. Jeśli masz podejrzenia, że twój podpis został podrobiony, natychmiast powinieneś to zgłosić. Gdzie? Oto kilka kroków, które możesz podjąć:
- Skontaktuj się z policją – Jeśli masz pewność lub nawet tylko podejrzenia, że twój podpis został podrobiony, zgłoś to na policję. Policja będzie mogła rozpocząć śledztwo w tej sprawie.
- Kontakt z bankiem – Jeśli podrobienie dotyczy transakcji bankowych, skontaktuj się z bankiem, aby zablokować nielegalne transakcje.
- Porada prawna – Skonsultuj się z prawnikiem, który pomoże ci zrozumieć swoje prawa i możliwości w przypadku podrobienia podpisu.