Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi w różnych przypadkach?
To m.in. od długości stażu pracy zależy to, czy przysługuje nam 20 czy 26 dni urlopowych. Znaczenie ma również to, jaką szkołę ukończyliśmy. Przyznanego wolnego nie można się zrzec i powinno zostać ono wykorzystane. W poniższym artykule tłumaczymy, ile dni urlopu wypoczynkowego ci przysługuje.
Urlop wypoczynkowy a Kodeks pracy
Prawo do urlopu wypoczynkowego to jedno z ważniejszych uprawnień tych, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę. Co więcej, art. 24 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 r. zalicza prawo do urlopu i wypoczynku do praw człowieka. Zgodnie z art. 66 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów; maksymalne normy czasu pracy określa ustawa. Jako, że jest to podmiotowe prawo pracownika o charakterze osobistym, nie może się on go zrzec ani przekazać dni wolnych osobie trzeciej.
Według Kodeksu pracy urlop wypoczynkowy powinien być coroczny, nieprzerwany i płatny. Co ciekawe, zgodnie z regulacjami powinien on służyć regeneracji sił pracownika, więc należy go wykorzystać w naturze. Wystąpienie kilku wyjątkowych sytuacji, ściśle określonych w art. 171 Kp, umożliwia zamianę wykorzystania takiego urlopu na ekwiwalent pieniężny.
Urlop wypoczynkowy – ile dni?
Pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopowych w trakcie roku kalendarzowego. Długość wolnego zależna jest od stażu pracy pracownika. Należy pamiętać, że ten przepis dotyczy zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy przez cały rok kalendarzowy i dotyczy pracowników, którzy nie są objęci przepisami szczególnymi. Podkreśla się, że urlop może być korzystniejszy, jeśli określa to umowa o pracę lub układy zbiorowe pracy, biorąc pod uwagę specyficzne warunki panujące na danym stanowisku pracy, bądź charakterystyczne dla określonego zawodu.
Co więcej, z art. 154 kp wynika, że wymiar urlopu przysługującego pracownikowi nie jest uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanego stanowiska, czy też zakładowego stażu pracy.
Urlop – kiedy 26 dni?
26 dni urlopowych przysługuje tym pracownikom, którzy osiągnęli co najmniej dziesięcioletni staż pracy. Wliczają się w to okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.
Wlicza się w to również okres nauki. Zgodnie z art. 155 § 1 kp. Zależnie od posiadanego tytułu ukończenia poszczególnych szkół, do okresu pracy wliczamy konkretną liczbę lat. W przypadku ukończenia:
- zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
- średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
- średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
- średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
- szkoły policealnej – 6 lat,
- szkoły wyższej (niezależnie czy studia ukończono z tytułem zawodowym licencjata, czy magistra) – 8 lat.
Warto pamiętać o tym, że ukończone szkoły i tym samym wskazane okresy nauki nie podlegają sumowaniu.
Nie tylko od stażu pracy i ukończonej szkoły zależy to, czy przysługuje nam 26 dni urlopowych w skali roku. Przepisy prawa pracy zakładają wliczanie do okresu pracy również innych okresów. Dotyczy to m.in. okresu czynnej służby wojskowej, służby w Policji lub innych formacjach albo okresu za który pracownik otrzymał odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę oraz okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym.
Ile dni urlopu za miesiąc pracy?
Pracownik, który podejmuje się pracy po raz pierwszy, uzyskuje prawo do kolejnych dni urlopowych z upływem każdego przepracowanego miesiąca. Wówczas za przepracowany np. maj otrzymuje 1/12 urlopu, który przysługuje mu na cały rok kalendarzowy. Jeśli jest to 20 dni, za maj dostanie 1,66 dnia urlopowego, za czerwiec otrzyma kolejne 1,66 dnia urlopowego, łącznie będzie więc mógł wykorzystać 3,32 dnia urlopowego. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.
Ile dni urlopu na pół etatu?
Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymuje proporcjonalną liczbę dni urlopowych. Jeśli zatrudniony jest na pół etatu, przysługuje mu 10 (połowa z 20) lub 13 (połowa z 26) dni urlopowych. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia, przy czym wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru określonego w art. 154 § 1 k.p.
Źródło: Kodeks pracy, prawo.pl