Pożyczki dla rolników – nowe zasady
7 stycznia 2024 r. weszły w życie nowe zasady dotyczące udzielania pożyczek konsumentom. Zmiany także dotyczą osób prowadzących gospodarstwa rolne. Nowe przepisy związane są z wejściem w życie ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej.
Zmiany w udzielaniu kredytów dla rolników
Od 7 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Niesie ona za sobą zmiany dotyczące udzielania finansowania na rzecz osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne. Przepisy regulują działalność podmiotów udzielających konsumenckich pożyczek lombardowych. Określając zasady udzielania konsumenckich pożyczek lombardowych m.in. obowiązków informacyjnych jakie ciążą na przedsiębiorcy, wskazująca maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów pożyczki, a także zasady sprzedaży przedmiotów stanowiących zabezpieczenie pożyczki lombardowej.
W związku z trudną sytuacją ekonomiczną gospodarstw rolnych, rolnicy coraz częściej decydują się na pożyczki, które są bardziej dostępne niż kredyty udzielane przez instytucje kredytowe.
Pożyczki dla rolników
Maciej Raczyński na portalu lex.pl tłumaczy, że “jeśli świadczymy rolnikowi na odległość usługę związaną z szeroko pojętymi pożyczkami, to ustawa o prawach konsumenta nie będzie mieć wpływu na sposób świadczenia usług. W przypadku świadczenia usługi pożyczki lombardowej, zagadnienie to regulowane jest przepisami nowej ustawy, a w przypadkach pozostałych pożyczek, nowe przepisy nie rozszerzają stosowania ustawy o prawach konsumenta na rolników”.
Nowe zasady udzielania pożyczek dla rolników
Nowe zasady oznaczają wiele zmian nie tylko produktowych, ale również procesowych dla pożyczkodawców i pożyczkobiorców. Zmiany obejmują m.in.:
- zastosowanie przepisów ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej do finansowania udzielanego osobom prowadzącym gospodarstwo rolne;
- uzyskanie przez osoby prowadzące gospodarstwo rolne ochrony przed tzw. klauzulami abuzywnymi;
- objęcie osób prowadzących gospodarstwo rolne ochroną w zakresie limitów pozaodsetkowych kosztów pożyczki, które wprowadzono do kodeksu cywilnego w ramach tzw. ustawy antylichwiarskiej;
- rozciągniecie na osoby prowadzące gospodarstwo rolne ochrony przewidzianej w ustawie o kredycie konsumenckim.
Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej ma ustandaryzować rynek udzielania konsumentom oraz prowadzącym gospodarstwa rolne pożyczek lombardowych. Celem tej ustawy jest próba uregulowania rynku w związku z krytyką dotyczącą prowadzenia przez podmioty działalności lichwiarskiej.
Opracowanie: Aplikant Adwokacki Daniel Szpakowski
Źródło: lex.pl