Wyjaśniamy, co znaczą najpopularniejsze prawnicze sformułowania
Nie trudno poczuć się zagubionym, czytając prawnicze pisma czy definicje niektórych pojęć. Zrozumienie terminów, takich jak prokurent, wokanda czy zasady współżycia społecznego wcale nie musi być zarezerwowane jedynie dla prawników. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i przybliżyć Wam znaczenie najpopularniejszych prawniczych sformułowań.
Prokurent – to pełnomocnik, który ma umocowanie do działania w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy wpisanego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Prokurent może dokonywać wszelkich czynności sądowych i pozasądowych, które są związane z prowadzeniem danego przedsiębiorstwa.
Rękojmia – to ustawowa odpowiedzialność sprzedającego, że sprzedawany towar jest zgodny z umową. Jeśli okaże się, że produkt ma wady fizyczne lub prawne, kupujący może skorzystać z rękojmi, żądając naprawy, wymiany towaru lub zwrotu pieniędzy.
Zdolność czynności prawnych – to zdolność osoby do dokonywania ważnych czynności prawnych, takich jak zawieranie umów czy dziedziczenie majątku. Pełną zdolność do czynności prawnych mają osoby pełnoletnie i nieubezwłasnowolnione całkowicie, podczas gdy ograniczoną zdolność mają małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynaście oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.
Współuczestnictwo – w kontekście prawniczym oznacza to sytuację, gdy dwie lub więcej osób biorą udział jako strony w procesie sądowym po stronie powodów lub pozwanych.
Zasady współżycia społecznego – to ogólnie przyjęte normy postępowania, które regulują relacje międzyludzkie w społeczeństwie. Obejmują one zasady etyczne, moralne oraz prawne, które mają na celu zachowanie porządku społecznego i zapewnienie harmonijnego współżycia.
Wokanda – to termin używany w sądownictwie, oznaczający harmonogram lub listę spraw, które są zaplanowane do rozpoznania przez sąd w danym dniu.
Osoba prawna – to podmiot, który po spełnieniu określonych przesłanek posiada zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych, czyli może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania w swoim imieniu. Przykłady osób prawnych to spółki handlowe, fundacje, stowarzyszenia czy instytucje państwowe.
Opracowanie: Radca Prawny Dominika Stasiłowicz